Ora e shëndetit

Trajtimet natyrale për parazitët e zorrëve

Në kohët e sotme është pothuajse e pamundur që të mos përthithni një sasi metalesh të rënda toksike, si merkuri, alumini, bakri, kadmiumi, nikeli...

Receta natyrale nga Kina e Dr. Lini Jou kundër rënjes së flokut, e cila forcon rrënjën dhe trash flokun

Receta e parë Rënia e flokëve shfaqet shpesh si një burim hidhërimi i përhapur  që ndikon si tek burrat ashtu edhe tek gratë.  Aplikoni tek  floku...

Problemet me stomakun, kujdesi që duhet të tregoni në mëngjes

Ekspertët gjithmonë pretendojnë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm ditor, pasi ai siguron ushqim të nevojshëm për ditën në vazhdim. Lista e mëposhtme...

Ënjtja e gjymtyrëve, kura me majdanozin

Për arsye të ndryshme thuajse të gjithë njerëzit kanë vuajtur të paktën një herë në jetë nga fryrja e gjymtyrëve. Termi mjekësor që përshkruan...

Hikrra përmirëson shëndetin e zemrës, duke ulur kolesterolin dhe tensionin e gjakut

Hikrra përmirëson shëndetin e zemrës, duke ulur kolesterolin dhe tensionin e gjakut Hikrra ose gruri i zi është një bimë barishtore me origjinë nga një...

Dita Botërore e Hepatitit, OBSH një mesazh për Shqipërinë

Dita Botërore e Hepatitit, OBSH një mesazh për Shqipërinë Hepatiti B është sëmundje e mëlçisë e shkaktuar nga virusi i hepatit B. Tek disa njerëz...

Studime

Rrushi ul nivelin e kolesterolit të dëmshëm

Rritja e përqindjes së kolesterolit në gjak (hyper kolesterolemisë) mund të jetë shumë e dëmshme për organizmin. Kolesteroli fabrikohet në mëlçi, por ne e...

Fiq të thatë me qumësht  për shëndetin e mirë të organizmit

Kjo kurë e vjetër natyrale është përdorur prej shekujsh është ajo e fiqve të thatë dhe qumështit. Trajtimi vlerësohet për të gjithë shëndetin e...

Çaji me gjethe ulliri, mban larg kollën e thatë

Njihen dy lloj kolle, kollë me sekrecione, me sekretimin e mukusit të akumuluar në rrugët e frymëmarrjes dhe kollë e thatë, që ndodh kur...

Mollë dhe arra herët në mëngjes për një ditë të  shëndetshme

Me siguri që keni lexuar se konsumimi i frutave do ju bëjë më të shëndetshëm. Por, a duhet të konsumojmë vetëm fruta gjatë gjithë...

Mjafton konsumi i mjaltit për të harruar gripin

Kur vjen dimri, shanset për t’u prekur nga gripi rriten ndjeshëm. Ndaj të gjithë duhet të njohim disa metoda natyrale trajtimi për të gjithë...

Çelësi për një shëndet të mirë

Ndoshta edhe keni dëgjuar se duhet të pini sa më shumë ujë në ditë. Por pirja e ujit është individuale tek çdo njeri. Instituti...
- Advertisment -

Produktet

Vezët e ziera të mbushura me ushqyes dhe proteina

Prej shumë vitesh ekspertët e shëndetit paralajmërojnë konsumatorët të mos konsumojnë shumë vezë, sepse ato rrisin nivelin e kolesterolit dhe ndikojnë në sëmundjet e...

Trajtime për hemoptizinë

Hemoptizia masive përkufizohet në mënyrë të ndryshueshme si ekspektorimi i më shumë se 100-600 ml gjatë një periudhe prej 24-orësh. Ekspektorimi madje edhe i...

Trajtimet natyrale për parazitët e zorrëve

Në kohët e sotme është pothuajse e pamundur që të mos përthithni një sasi metalesh të rënda toksike, si merkuri, alumini, bakri, kadmiumi, nikeli...

Rrushi ul nivelin e kolesterolit të dëmshëm

Rritja e përqindjes së kolesterolit në gjak (hyper kolesterolemisë) mund të jetë shumë e dëmshme për organizmin. Kolesteroli fabrikohet në mëlçi, por ne e...

Receta natyrale nga Kina e Dr. Lini Jou kundër rënjes së flokut, e cila forcon rrënjën dhe trash flokun

Receta e parë Rënia e flokëve shfaqet shpesh si një burim hidhërimi i përhapur  që ndikon si tek burrat ashtu edhe tek gratë.  Aplikoni tek  floku...

Produkte

Join Us

18,452FansLike
67,415FollowersFollow

Aktualitet

Këshilla

Hollywood

Etja e tepërt, urinimi i shpeshtë dhe lodhja e vazhdueshme janë shenja të diabetit

Diabeti është sëmundje kronike që, pavarësisht se nuk jep simptoma, mund të zbulohet herët, duke i kushtuar vëmendje tre shenjave të tilla si etja...

Kolla  dhe trajtimi

Kolla luan një rol në pastrimin e ngacmuesve dhe infeksioneve nga trupi, por kollitja e vazhdueshme mund të jetë e bezdisshme. Trajtimi më i...

Përfitimet e mrekullueshme të kanellës

Kanella shpesh përdoret për të ëmbëlsuar pjatat, ëmbëlsirat dhe pijet, por mund të konsumohet edhe si çaj. Kanella ka afat të gjatë kohor dhe...

Bimët medicinale në ekuinoksin e vjeshtës

Gjatë gjithë vitit ka katër momente të rëndësishme të ndryshimit që shënojnë fillimin e një sezoni të ri. Me jetën tonë të ngjeshur, ndonjëherë...

Mollë dhe arra herët në mëngjes për një ditë të  shëndetshme

Me siguri që keni lexuar se konsumimi i frutave do ju bëjë më të shëndetshëm. Por, a duhet të konsumojmë vetëm fruta gjatë gjithë...

Qumështi mbretëror i bletës. Cilat janë përfitimet e qumështit mbretëror

Qumështi mbretëror i bletës. Cilat janë përfitimet e qumështit mbretëror Qumësht mbretëror përbëhet nga poleni i luleve me mijëra lule, ekstrakti i mjaltit dhe enzimat...

Lodhje e vazhdueshme dhe përgjumje

Ndjenja e lodhjes dhe përgjumjes së vazhdueshme është më së shpeshti rezultat i stresit dhe punës së tepërt. Ndonjëherë lodhja është një nga simptomat...