Bimët Medicinale dhe fuqia e tyre kuruese

Author

Categories

Share

Gjethet e ullirit
Gjethja ullirit përdoret për të trajtuar malarjen, gjendjet gastrointestinale (diarre, dispepsi atonike, dobësi, krimbat, të vjellat). Tinktura e gjetheve ka aktivitet antiamebial. Gjethet e grimcuara aplikohen në trajtimin e lëkurës.
Çikore
Çikorja është e njohur, në Amerikën Qëndrore. Ka një efekt tonik, laksativ, diuretik. Zierja e rrënjëve dhe e gjetheve përdoret për të trajtuar gjendjet e tretjes (gurët e tëmthit, dhimbje barku, diarre, dispepsi, kapsllëkun, dispepsi, mungesë oreksi), alergji, cistit, ethe, nervozizëm, fruthi, reumatizëm e kollë. Rrënja përdoret si zëvendësues i kafesë. Gjethet janë ushqyese, të papërpunuara e të gatuara.

Avokado
Pjesë të përdorshme janë fruti dhe farat.
Avokadot përdoren për të kontrolluar gjakderdhjen, anti-diare, zbutës (që zbut një ngurtësim), dermatologjik (përdoret për çdo gjëndje të lëkurës), anti-inflamator (shërben për të parandaluar procesin inflamator) antianemik (parandalon aneminë), anti-reumatik qetëson ose bën që dhimbja të zhduket, afrodiziak (stimulues seksual) dhe anti-alopenik (parandalon humbjen e flokëve). Acidet yndyrore të pangopura (acid linoleik dhe linolenik), lecitinë, vitaminë D dhe E.


Speci djegës
Përdoret, në formë pluhuri, si stimulues për të krijuar rezistencë ndaj fillimit të gripit ( Përdoret 1/4 lugë çaji pluhur djegës në një filxhan ujë). Mund të merret edhe në dhimbjet e stomakut dhe në zorrë. Pluhuri djegës rregullon qarkullimin e gjakut. Në sasi të vogla stimulon oreksin. Përdoret për të rritur rrjedhjen e gjakut në zonat e prekura nga reumatizma dhe artriti.

Hudhra
Një thelbi hudhre ka disilfid nga prishja e alicinës përmes një enzime, alicin lias. nga vazodilimi i nyjeve periferike, zvogëlohet grumbullimi i trombociteve nga antiartromatozët, bakteriotostatik, fungistatik.

Borziloku
Përdoret për çrregullime të buta nervore dhe për të lehtësuar dhimbjet reumatike. Është i dobishëm si antispazmatik. Konsumohet kur është i freskët. Stimulon sekretimin e qumështit tek nënat.

Artikoke
Përdoren, rrënjët, sythat, gjethet. Është ilaç që aktivizon sekretimin e biliar. Ekstrakti i gjetheve dhe rrënjëve të artikoke konsiderohet i dobishëm për të parandaluar arteriosklerozën dhe ndihmon për të luftuar dhimbjet e mëlçisë dhe fshikëzës. Përdoret për të luftuar verdhëzën, dispepsinë dhe dështimin e mëlçisë. Mund të jetë e dobishme kundër reumatizmës. Gjethet e artikoke janë hipoglicemike. Thuhet se largon kolesterolin nga gjaku.

Kamomili
Kamomili përdoret e gjithë bima e freskët ose e thatë. Kamomili freskët përdoret për të trajtuar diare, dhimbje, ftohje, kushte biliare dhe nervozizëm, për të parandaluar astmën, artritin dhe migrenën.

Lulelakra
Në Guatemala është e njohur gjerësisht. Zierja e bimës, kryesisht rrënja, përdoret për trajtimin e astmës, gjendjeve gastrointestinale (diarre, gastrit, kapsllëk, dispepsi, mungesë oreksi), diabet, çrregullime të mëlçisë (gurët e tëmthit, cirrozës), urinës dhe veshkave, hipertensionit, edemës kardiake dhe venës. Me gjethet e reja përgatitet një sallatë tonike.

Anisa
Promovon tretjen, përmirëson oreksin, lehtëson ngërçet dhe vjelljet, fryrjet dhe dhimbjet e shpeshta të fëmijërisë tek foshnjat që ushqehen me gji. Uji anise stimulon prodhimin e qumështit tek nënat që ushqejnë fëmijën. Stimulon fillimin e menstruacioneve. Të zihet një filxhan ujë, me një lugë çaji farë anis për 10 minuta, të marrë 1-2 gota në ditë. Kurse vaji i anisës ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të barkut e stomakut. Zierja për dhimbje barku përgatitet që të zihet 1 lugë çaji fara në 1/2 litër qumësht për 5-10 minuta. Duhet të nxehet dhe të trazohet vazhdimisht, në mënyrë që thelbi i saj të mos mbetet në fund të filxhanit.

Selino
Selino ka veti anti-inflamatore, anti-reumatike, stimulon rrjedhën e urinës. Dikur besohej se ai ishte një afrodiziak, megjithatë aktualisht selinoja konsiderohet një qetësues i butë. Konsiderohet si një detoksifikues, gjethet dhe farat stimulojnë veshkat për të eleminuar toksinat, duke vepruar veçanërisht në kripërat që grumbullohen në nyje dhe shkaktojnë ngurtësi dhe inflamacion. Farat përmbajnë një vaj që stimulon eliminimin e toksinave nga veshkat, mbi të gjitha ndihmon në eleminimin e kripërave, siç janë uratet, të cilat zakonisht shkaktojnë inflamacion dhe ngurtësi të sistemit të muskujve skeletorë, për të lehtësuar fryrjen e stomakut. Farat merren për të lehtësuar dhimbjen dhe ngurtësinë e nyjeve dhe muskujve, veçanërisht në mëngjes, si dhe për të eleminuar akumulimin e lëngjeve që lidhen me artritin, dhe për të lehtësuar simptomat.

Beladonna
Përdoret: lulja, petalet frutat.
Thuhet se disa gra vendosin beladonna në sytë e tyre për të mbajtur irisin hapur dhe për të nxjerrë në pah bukurinë e saj (mydriasis). Prej nga vjen edhe emri i saj “Beladona”. Përdorimi i saj duhet të meret me rekomandim të specialistëve të shëndetit.
Lakra
Përdoren: Gjethet, e rrënjët.
Lakra është stimulues pastrues, tretës. Këto cilësi përdoren për të trajtuar fëmijët, të rinjtë e të rriturit në problemet me stomakun. Përdoret për trajtimin e infeksioneve të traktit urinar (përdorni bimën e freskët për këtë qëllim). Përdoreni një lugë çaji në 1/2 gotë ujë, tre herë në ditë. Mos lejoni të ziejë për një kohë të gjatë sepse do të humbas vitamina C.
Kakao
Gatimi i farave dhe gjetheve përdoret për të trajtuar astmën, dobësinë, diarrenë, frakturat, humbjen e oreksit, parazitët, pneumoninë, kollën, dhimbjen e barkut. Vaji i farës përdoret për të trajtuar plagët, skuqjet, djegiet, buzët e plasaritura, gjëndjet dermale, dhimbjet e dhëmbit, lodhjen, dhe reumatizmën. Gjethet përdoren për dezinfektimin e plagëve. Është një bimë me origjinë nga Meksika. Konsiderohet si një antioksidant kardiovaskular. Për shkak të ndikimit të tij në nivelet e serotoninës dhe endorfinës, kakaoja ka efekt të butë në mendje dhe emocione, rrit mprehtësinë mendore dhe qetëson trupin.

Qepa
qepa përdoret, edhe për qëllime medicinale, pjesa e bardhë dhe rrënjët. E freskët ose e gatuar përdoret për, trajtimin e dispepsisë, splenomegalisë, hipertensionit, verdhëzës dhe prolapsit të rektumit. Tinktura ose lëngu përdoret për trajtimin e veshkave (proteinuria), zorrëve dhimbje barku, dispepsi, inflamacion, kapsllëk, hemorroide, krimba, kapsllëk, difteri, epistaksi, ethe, pneumoni, kushte të ftohta, kollë, tuberkuloz, edemë. Atribuohet me veti, antiseptike, qetësuese, kolerike, depuruese, tretëse, diuretike, stimulues dhe pastrues. Në përgjithësi, vetitë e llojeve të ndryshme të qepëve janë të ngjashme, megjithëse thuhet se qepa e bardhë ka veti të ngjashme me ato të hudhrës, por hudhra më pak e fortë.
Karafili
Karafili i grimcuar përdoret në larjen e gojës, për dhimbje dhëmbi. Fruti përdoret për trajtimin e kushteve të tretjes, frymëmarrjes dhe zemrës. Pluhuri dhe zierja përdoret brënda dhe jashtë në trajtimin e infeksjoneve. Tinktura përdoret për të trajtuar kushtet e tretjes dhe ethet. Atyre u atribuohen vetitë analgjezike, anestetike, antioksiduese, antiseptike.

Lule bishtkali
Konsiderohet diuretik. E dobishme në trajtimin e pikave të zeza. Për të përgatitur ilaçin, ziejini 1 gotë ujë me 20 gr gjethe. Përdoret për të trajtuar gurët e në përgjithësi për veshkat dhe mëlçinë.

Luleradhiqe

LuleradhiqeVeprimi tonik i hidhur, diuretik, pastrues i mëlçisë, laksativ i butë. Gjethet përdoren kur keni mbajtje të lëngjeve, presion të lartë, për shkak të përmbajtjes së lartë të kaliumit. Rrënja përdoret si pastrues i gjakut, vepron në disa probleme të lëkurës më kryesore akne e rrudha. Kundërindikimet, mund të shkaktojë reaksione alergjike tek njerëzit alergjik.

Eukalipti
Gjethet përdoren për të trajtuar gjëndjet e frymëmarrjes astma, bajamet, bronkit, faringjit, gripi, laringiti, ftohja, kolla, tuberkulozi dhe tretja (diarre, dispepsi), artriti, cystitis, diabeti , ethe, stomatiti, malarje dhe reumatizëm. Zakonisht aplikohet në plagë, pistula, djegie, ulçera. Gjethet e freskëta përtypen për të forcuar mishrat e dhëmbëve. Është antiseptike, depresive, tretëse, spazmolitike, stimuluese, hipoglikemike.

Luleshtrydhe
Përdoret për ushqim dhe konsum medicinal. Zierja e gjetheve të freskëta përdoret për trajtimin e kushteve të veshkave (cystitis, hematuria, mbajtja e urinës, urolithiasis), diarreja, dizenteria, dhe hipertensioni. Kryesisht zierja aplikohet në trajtimin e ekzemës, plagëve dhe ulçera. Tinktura e gjetheve, frutave dhe rrënjëve përdoret për kushte renale dhe në tretje, për larje të syve dhe gargarë për ulçera në gojë dhe për të forcuar mishrat e dhëmbët. Shurupi i gatimit me frutin ose gjethen dhe rrënjën përdoret për të lehtësuar ftohjen kronike dhe bronkitin.


Ginseng
Rrënjët përmbajnë “xhensenoside”, substanca që ndihmojnë në luftimin e stresit. Sipas OBSH-së, bima ndihmon në përmirësimin e aftësisë fizike dhe mendore për t’u përqëndruar. Është në formën e rrënjës së thatë, e më shpesh në kapsula. “Rekomandohet një dozë ditore midis 0,5 deri në 2 gram. Merret në mëngjes për të shmangur pagjumësinë.
Lulesahati
Është e njohur gjerësisht. Rrjedha dhe epikarpi i frutave përdoren në zierje për të trajtuar problemet e tretjes dhe frymëmarrjes. Lëngu i frutave përdoret si qetësues nervor, për të parandaluar ethet dhe verdhëzën. Përdoret për të trajtuar hipertensionin, diabetin, inflamacionin urinar, aneminë, gjendjet gastrointestinale (diare, dizenteri, gastralgji, dispepsi) të frymëmarrjes (kollë, tuberkuloz) dhe nervore (pagjumësi, nervozizëm) Zierja e frutave përdoret si një mbrojtës i stomakut. Tretësira përdoret në homeopatinë për trajtimin e epilepsisë. Gjethet dhe kërcellet përdoren me aplikime në lëkurë në hepatitet dhe dhimbjen e kokës. Farat përdoren si qetësues në gjendjet nervore.

Fara liri
Në botën e mjekësisë naturopatike, fara e lirit konsiderohet një laksativ i lehtë. Karakteristikat shëruese të pjesës së hollë të farave të lirit janë për shkak të përmbajtjes së tij të vajit linolean, proteina dhe mbi të gjitha, përmbajtjes së tij të acidit linoleik. Kur gëlltitet stimulon receptorët e vendosur në muret e zgjeruar të zorrëve. Kjo gjeneron, reflektim dhe sekretim. Prodhimi i mukusit të farave të lirit fitohet duke njomur farat në ujë të ngrohtë ose të ftohtë për më shumë se gjysmë ore ose gjatë natës në rastin e njomjes në ujë të ftohtë. Kjo mukozë, nga rruga, është e ngjashme me atë të zorrëve. Përdorime të tjera gjenden në kozmetikë nga vaji i marrë nga shtypja e farës së lirit. Vaji i lirit vlerësohet edhe në dietat vegjetariane pasi është burim kryesor perimesh i acideve thelbësore të omega për trupin. Mund të konsumoni një lugë gjelle çdo ditë ose duke e shtuar në sallata, pasi nuk shërben për të skuqur ushqimin pasi dekompozohet në më shumë se 180 gradë Celsius

Author

Share