Zgjidhje për  sindromën e tunelit  Karpal

Author

Categories

Share

Ka shumë gra që vuajnë nga gjëndja e quajtur sindromi i tunelit karpal. Kryesisht operacioni është zgjidhja e vetme. Por para se të ndodhë kjo,  gazeta Mbretëresha e Shëndetit jep disa këshilla shumë të thjeshta që do të zvogëlojnë dhimbjen dhe do të përmirësojnë cilësinë e jetës.

Simptomat e sindromës së tunelit karpal

Simptomat e sindromës së tunelit karpal zakonisht manifestohen midis moshës 30-60 vjeç. Gratë vuajnë më shumë nga kjo gjëndje sesa burrat, sepse zona e tunelit karpal tek gratë është më e ngushtë. Kjo shkakton distancën midis kockave dhe kyçit të dorës, ligamentin unazor karpal  shtrirë më tej, duke shkaktuar më shumë dhimbje. Tendinet e ngjeshura janë të përflakura. Për shkak të gjithë kësaj ky rajon është shtrirë dhe kjo krijon dhimbje të madhe. Edhe pse zakonisht fillon në njërën anë të trupit, ajo përparon edhe në krahun tjetër me kalimin e kohës. Me kalimin e kohës, disa gjëra, të tilla si, lëvizja e veprimtarive të përditshme, mbajtje e nje qese me ushqime sado të lehta janë të pamundura për shkak të mpirjes dhe dhimbjes së krahut.

Simptomat

Zakonisht fillon natën si dhimbje dhe mund të shkaktojë siklet, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje në dorë. Mund të ndjeni një ngërç në dorë natën nëse do t’ju zgjojë nga gjumi.  Kërcitjet bëhen të dukshme në zonën deri në bërryl, madje mund të përjetoni dhimbje në gishtin e madh. Mund të keni vështirësi në kapjen e sendeve të vogla dhe humbjen e ndjesisë në gishta. Kompresimi i sendeve me gishtin e madh dhe treguesin mund të jetë veçanërisht i dhimbshëm. Duhet të përmendim se këto simptoma janë më të zakonshme tek gratë shtatzëna sepse mbajtja e lëngjeve në trupat e tyre është më e lartë.

Trajtime dhe këshilla për sindromën e tunelit  karpal

Disa bimë kanë efekte të forta anti-inflamatore. Një nga më të mirat është xhenxhefili. Për të përgatitur këtë  duhet një lugë gjelle rrënjë xhenxhefili të grirë dhe nenexhik. Përziejini përbërësit me një filxhan ujë të nxehtë e më pas lëreni të ftohet.  Vendoseni dorën në këtë përzierje dhe aplikoni atë në zonën e shqetësimit për rreth 30 minuta, do të ndjeni lehtësim shumë shpejt. Për këtë recetë, ne do të përgatisim një çaj duke njomur 10gr  rozmarinë në një filxhan me ujë të nxehtë. Ndërsa çaji ftohet, masazhoni zonën e dhimbshme.

Sindroma e tunelit karpal mund të trajtohet edhe duke ngrënë shëndetshëm. Për këtë, duhet të konsumoni ushqime që kanë veti anti-inflamatore dhe që forcojnë nervat, kërcin dhe kockat. Çfarë duhet të bëni?  Është e thjeshtë. Filloni ditën duke konsumuar një lugë gjelle vaj ulliri. Falë përmbajtjes së tij të lartë të vitaminës B6, është shumë efektive në luftën kundër inflamacionit. Orizi,  perimet me fibra, gjoksi i pulës, banania, ananasi dhe lëngu i portokallit janë ushqime të shkëlqyera. Ato përmbajnë antioksidantë, minerale thelbësore dhe vitaminë B. Sigurohuni t’i konsumoni këto ushqime çdo ditë. Një tjetër lëng i shkëlqyeshëm është lëngu që merrni nga lakra dhe nga molla jeshile. Nëse e pini këtë lëng 4 herë në javë, do të ndjeheni të relaksuar.

Këshilla

Laptopi mund të shqetësojë seriozisht zonën e tunelit karpal. Shmangni qëndrimin në kompjuter për orë të gjata. Ekzistojnë disa lëvizje të lehta ushtrimesh që do të zvogëlojnë simptomat e sindromës së tunelit karpal. Për një minutë, vizatoni butësisht qarqet me kyçet e duarve ose kapni dhe përkulni gishtin e majtë me gishtin e djathtë. Me këto ushtrime, nuk do të humbisni fleksibilitetin e tendinave. Kjo do të bëjë më pak tendosje në nerva. Kryeni ushtrime të buta dhe me intensitet të ulët të duarve. Sindroma e tunelit karpal kërkon operim kur arrin një pikë të caktuar. Sidoqoftë, deri në këtë kohë, mund të siguroni një lehtësim duke ndjekur këshillat e përmendura më lart.

Author

Share