Zbuloni vetitë mjeksore të Trumzës

Author

Categories

Share

Zbuloni vetitë mjeksore të Trumzës

Përfitimet e trumzës janë të shumta, kjo bimë përdoret në mënyra të ndryshme. Trumza është erëza më e përdorur në kuzhinë. Ka një aromë dhe shije të pasur. Trumza, e njohur edhe si Thymus vulgaris, është një i afërm i nenexhikut dhe është shumë më tepër sesa një forcues aromash. Kjo bimë jeton në klimë të ngrohtë dhe ka lule ngjyrë vjollcë. Trumza nuk është bimë e vështirë për tu gjetur. Përfitoni nga vetitë ushqyese të trumzës, si dhe nga vetitë antifungale të saj.

Trajtimi natyral për shumë sëmundje

Karakteristikat e trumzës, antibakteriale dhe antiseptike sigurojnë trajtime efektive të akneve. Eleminon fuqishëm bakteret që shkaktojnë probleme të lëkurës. Është antiseptik i shkëlqyeshëm që mund të eliminojë mikroorganizmat që shkaktojnë infeksione. Ndaj nëse keni faringit ose pezmatim të fytit, rekomandohet që ta konsumoni çdo ditë 2 gota çaji.

Vaji i trumzës trajton kërpudhat e lëkurës, veçanërisht në duar dhe këmbë. Për të aplikuar këtë trajtim, shtoni disa pika vaj trumze në ujë dhe futeni zonën e kërpudhave në përzierjen. Rekomandohet për anemikët për shkak të pranisë së hekurit në trumzë. Gjithashtu lehtëson spazmat e stomakut, parandalon akumulimin e gazrave që shkaktojn dhimbje, e kështu lehtëson tretjen. Ju mund të pini çajin e trumzës për të përfituar përfitime.

Trumza është ilaç i shkëlqyeshëm për të zvogëluar simptomat që po përjetoni gjatë periudhës menstruale. Zvogëlon dhimbjet menstruale, dhimbjen e kokës e dhimbjen e trupit në përgjithësi.

Përfitimet e trumzës antifungale natyrale

Një karakteristikë tjetër e trumzës është antifungal natyral. Falë kësaj veçorie, ajo lufton sëmundjet e shkaktuara nga kërpudhat. Kjo bimë vret kërpudhat dhe insektet, largon organizmat dhe insektet e dëmshme. Ekstrakti i trumzës ka efekt kurativ në kërpudhat dhe bakteret e dëmshme.

Trajtimet për pikat e zeza në fytyrë

Ndodhin kur poret në fytyrë  bllokohen nga papastërtia, sebumi ose qelizat e vdekura. Pikat e zeza zakonisht shfaqen në zonën “T,hundës” të fytyrës, por shpesh janë parë edhe në faqe, shpinë dhe pjesë të tjera të trupit.Së pari, ato shfaqen si zhardhokë të vegjël e të bardhë ose të verdhë. Ato i ekspozohen oksigjenit dhe bëhen pika të zeza. Në përgjithësi prek njerëzit që punojnë më shumë se normalisht, dmth lëkurën yndyrore. Sidoqoftë, kjo nuk është e kufizuar, veçanërisht gjatë dhe pas adoleshencës mund të shihet tek të gjithë. Pikat e zeza nuk shihen si një problem shëndetësor, por si një problem estetik. Për këtë arsye, shumë njerëz kanë kërkuar zgjidhje për të eleminuar këto pika.

Përzierja e sodës dhe kanellës

Ka veti kompresive ashtu edhe antibakteriale. Është një nga zgjidhjet e garantuara për të zvogëluar praninë e pikave të zeza. Duke shtuar një lugë të mesme lëng limoni dhe mjaltë në këtë përzierje mund të forcojmë efektet pastruese.

Përbërësit

2 lugë gjelle sodë bikarbonati

1 lugë çaji pluhur kanelle

1 lugë të mesme limon

3 lugë mjaltë

Si  pregatitet

Vendosni të gjithë përbërësit në një enë dhe përzieni derisa të fitohet një brumë i trashë. Aplikoni përzierjen në pikat e zeza të fytyrës. Lëreni për rreth 10 minuta e më pas lajeni fytyrën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni këtë metodë 3 herë në javë.

Papaja

Papaja është bimë e cila përmban një enzimë e cila ndihmon në stabilizimin e pH të lëkurës dhe zvogëlimin e yndyrës së tepërt. Kur përdorni papaja si maskë, ju ndihmon të rigjeneroni qelizat e lëkurës, të hiqni qelizat e vdekura dhe të rihapni poret, duke sjellë lëkurë të butë.

 1 papaja

1 lugë çaji kripë

Si pregatitet

Grini papaja në feta dhe përzieni me kripë. Aplikoni përzierjen duke bërë një masazh rrethor në fytyrë dhe lëreni për 12 minuta. Lani fytyrën me ujë të ngrohtë dhe bëjeni këtë deri në 4 herë në javë.

Bollguri

E përputhshme me të gjitha llojet e lëkurës, bollguri është produkt natyral për kujdesin e lëkurës me lëndë ushqyese që përmirësojnë cilësinë e lëkurës. Ndihmon në thithjen e vajit të tepërt dhe siguron lëkurë më të freskët.

Përbërësit

 Tërshërë 40 g

2 lugë gjelle kos

1 lugë gjelle lëng limoni

Si të pregatitet

 

Përziejini të gjithë përbërësit në një enë të vogël. Në mbrëmje, aplikoni këtë maskë në fytyrë me një masazh të butë rrethor. Aplikoni këtë përzierje çdo ditë për të hequr pikat e zeza.

 

Uthulla e mollës

 

Përbërjet acidike dhe antiseptike të përfshira në uthull molle parandalojnë formimin e puçrave dhe pikave të zeza duke parandaluar yndyrën e tepërt në lëkurë. Në përdorim normal, do të zvogëlojë madhësinë e poreve.

 

Përbërësit

 

4 lugë uthull molle 40 ml

1 lugë niseshte misri 10 g

 

Si të pregatitet

 

Përziejmë uthull molle me niseshte misri derisa të arrihet një qëndrueshmëri si krem.

Aplikoni këtë përzierje në fytyrë dhe lëreni për 20 minuta.

masazhoni butësisht fytyrën dhe laeni me ujë të ngrohtë.

Kryeni këtë veprim çdo ditë.

Author

Share