Simptomat që lidhen me pezmatimin e gjurit

Author

Categories

Share

Simptomat që lidhen me pezmatimin e gjurit

Dhimbja dhe pezmatimi i gjurit varet nga shkaku i gjurit  dhe për rrjedhojë çojnë në ndryshimin e tij në vendndodhjen dhe ashpërsinë.

Dobësi dhe paqëndrueshmëri në gjunj.

Dëgjoni një tingull shtypës kur jeni në lëvizje.

Pamundësia për ta shtrirë plotësisht atë.

Vështirësi në këmbë lart ose poshtë sepse ligamentet janë të përdredhura.

Parandalimi i infeksionit në gjunjë, dhimbja nuk është e parandalueshme në disa raste, por pas disa udhëzimeve mund të parandaloni infeksionin me këtë inflamacion, këto këshilla janë.

Shmangia e shtimit të peshës

Mbajtja e një peshe të shëndetshme është një nga gjërat më të rëndësishme. Kjo mbron nga dhimbja në gjunjë sepse çdo rritje e peshës bën presion shtesë në nyje dhe rrit rrezikun e inflamacionit dhe osteoporozës.

Ruajtja e forcës dhe fleksibilitetit të muskujve, dobësia e muskujve është një nga shkaqet e dëmtimit të gjurit, kështu që është e nevojshme të ruhet ndërtimi i muskujve që mbështesin gjurin, më të rëndësishmit nga të cilët janë muskujt e kofshës dhe muskujt e gjurit. Ruajtja e ekuilibrit pranë gjurit ndihmon për të kryer më mirë, dhe rekomandohen ushtrime fleksibiliteti. Zgjedhja e ushtrimeve të duhura, nëse personi vuan nga osteoporoza, dhimbje kronike në gjunjë ose dhimbje të shpeshta, këtu këshillohet të ndryshoni llojin e stërvitjes dhe të zëvendësoni notin, ushtrimet në ujë ose ushtrime të thjeshta e jo stresuese për të paktën disa ditë në javë.  Konsumoni ushqime të pasura me vaj peshku dhe omega-3 për shkak të vetive të tyre anti-inflamatore.

Trajtimi i inflamacionit të gjurit me barëra

Dhimbja në gjunj ose pezmatimi  është një nga problemet më të zakonshme dhe shkalla e dhimbjes varion nga mesatare deri tek e rënda, pasi dhimbja e butë deri e moderuar e gjurit kryhet në shtëpi, por nëse dhimbja është e moderuar në e rëndë, atëherë mjeku duhet ta vizitojë , Aty ku disa nga këto probleme kërkojnë operacion për të hequr dhimbjen dhe për të zgjidhur problemin. Në këtë artikull, përmenden metodat e trajtimit të gjurit me bimë, si dhe simptomat që lidhen me inflamacionin e gjurit, dhe mënyrat për parandalimin e tij.

Trajtimi i gjurit

Për dhimbjet që vijnë nga inflamacioni ose dëmtimet e lehta, ka shumë mundësi në shtëpi që mund të testohen dhe provohen, që janë provuar më efektive në raste të tilla janë, fasha me ujë të ftohtë, dhe aplikimi i kompresave me ujë të ftohtë në gjunj, e cila është një nga mënyrat më të lehta për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen. Enët e gjakut shtrëngojnë, duke zvogëluar sasinë e gjakut që rrjedh në zonë, që zvogëlon ënjtjen, gjithashtu lehtëson dhimbjen. Një kubë akulli vendoset në një nape të hollë, e cila vendoset në gju për 20 minuta, përsëriteni këtë proces tre herë në ditë derisa dhimbja të zhduket.

Uthulla mollës

Uthulla e mollës ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të gjurit, për shkak të vetive alkaline, është në gjëndje të shpërndajë kripërat dhe substancat toksike në gjunj, gjithashtu ndihmon në mirëmbajtjen e viskozitetit të nyjes, që ndihmon në lëvizjen e saj dhe zvogëlon dhimbjen. Përdorimi oral, përzieni dy lugë uthull molle me dy gota ujë të filtruar, e më pas pini çdo ditë këtë përzierje derisa të kalojë dhimbja. Duke vendosur dy gota uthull molle në një vaskë që përmban ujë të ngrohtë, njomni gjurin e prekur për 30 minuta një herë në ditë, ose duke përzier një lugë gjelle uthull molle me vaj ulliri dhe duke masazhuar gjurin,  dy herë në ditë.

Pritini një ose dy limona në copa të vogla. Vendosini copat e limonit brënda një cope pëlhure pambuku, e zhyteni në vaj të ngrohtë të susamit. Vendoseni në gjunj për 5-10 minuta, ky proces përsëritet dy herë në ditë.  Pirja e një gote me ujë të ngrohtë  përmban copa limoni herët në mëngjes në stomakun bosh është shumë e efektshme dhe e dobishme.

Author

Share