PIPERI I ZI PROMOVON SHËNDET TË FORTË DHE ZEMËR TË SHËNDETSHME

Author

Categories

Share

Përfitimet shëndetësore të piperit të zi përfshijnë lehtësimin nga problemet e frymëmarrjes, kollën, ftohjen, kapsllëkun, disepsi, aneminë, impotencën, llojet e muskujve, sëmundjet e dhëmbëve, diarenë dhe sëmundjet e zemrës. Piperi i zi është frut nga familja Piperaceae dhe përdoret si erëz dhe si ilaç. Që nga kohërat e lashta, piperi i zi ka qenë një nga erëzat më të tregtuara në botë. Eshtë një burim i pasur i manganit, hekurit, kaliumit, vitaminës C, vitaminës K dhe fibra. Piper i zi është anti-inflamator shumë i mirë.

Për stomakun

Piperi  rrit sekretimin e acidit klorhidrik në stomak, që e bën tretjen më të lehtë. Tretja e duhur është e rëndësishme për të shmangur diarenë, kapsllëk dhe dhimbje barku. Piperi  ndihmon në parandalimin e formimit të gazrave në zorrë, dhe kur shtohet në dietën e një personi, mund të nxisë djersitje dhe urinim, i cili largon toksinat nga trupi. Djersitja largon toksinat dhe pastron poret e trupave të huaj që janë vendosur aty, gjithashtu mund të largojë ujin e tepërt ose akumulimin, i njohur gjithashtu si edemë. Në lidhje me urinimin, ju hiqni acidin urik, ujin e tepërt dhe yndyrën. Tretja e induksionit mund t’ju ndihmojë të humbni peshë  dhe të rrisni funksionimin e përgjithshëm të trupit, të parandaloni shfaqjen e kushteve të ndryshme gastrointestinale.

Humbje peshe

Shtresa e jashtme e kokrrës së piperit ndihmon në prishjen e qelizave yndyrore. Ushqimet me speca janë një mënyrë e shkëlqyeshme për t’ju ndihmuar të humbni peshë në mënyrë natyrale. Kur qelizat yndyrore janë zbërthyer në përbërësit e tyre, ato përpunohen lehtësisht nga trupi dhe aplikohen për procese të tjera, më të shëndetshme.

Shëndeti i lëkurës

Piperi ndihmon në kurimin e vitiligos, e cila është një gjëndje e lëkurës që bën që disa zona të lëkurës të humbasin pigmentimin e saj normal dhe të kthehen në të bardhë.  Sipas studiuesve në Londër,  përmbajtja e gypave të piperit mund të stimulojë  lëkurën për të prodhuar pigmentin. Trajtimi aktual i piperinës i kombinuar me terapi ultraviolet të lehta është shumë më i mirë se trajtimet e tjera më të vështira, të bazuara kimikisht për vitiligo. Gjithashtu zvogëlon mundësinë e kancerit të lëkurës për shkak të rrezatimit të tepërt UV.

Piperi i zi ndihmon edhe në sëmundjet kardiake

Përbërjet

30 gr piper të zi pluhur

100 gr mjalt shumë lulesh

30 gr lëng  limoni i shtrydhur

30 gr vaj i farës së zezë

10 gr graviola pluhur

1 mollë të prerë

Pregatitja

Të gjithë përbërësit i hedhim në blender për 1 minut. Më pas e konsumojmë ilaçin nga një lugë gjelle 2 herë në ditë pas ushqimit për 2 javë.

Author

Share