Dhimbje të forta të gjoksit që po i ngatërroni shpesh me atakun në zemër

Author

Categories

Share

Dhimbjet e kraharorit mund të jenë të frikshme, kuptohet dhe ju duhet patjetër të telefononi urgjencën nëse mendoni se jeni duke kaluar një atak kardiak, por disa lloje të dhimbjeve në gjoks mund të mos kenë fare të bëjnë me zemrën tuaj. Të shumtë janë ata njerëz që shkojnë të frikësuar në urgjencë sepse vuajnë nga dhimbjet e forta në kraharor. Këto dhimbje nxiten kur muskuli i zemrës nuk furnizohet mjaftueshëm me oksigjen. Njerëzit që përjetojnë këto dhimbje thonë se kanë shtrëngim, ngushtim, jo vetëm në kraharor por edhe në shpinë. Kjo sëmundje shoqërohet me dhimbje abdominale, të shpinës, qafës, nofullës dhe supeve.

Simptoma të tjera janë: të përzierat, lodhje, vështirësi në frymëmarrje, djersitje dhe marramendje.

Mushkëritë: Shkaqet e mundshme që i takojnë mushkërive mund ti atribuohen bronkitit që kryesisht prekin rrugët e frymëmarrjes, ose në raste me të rënda, pleuriti.

Kafazi i kraharorit dhe brinjët: rastet që kanë të bëjnë me fragmentet kockore vijnë kryesisht nga traumat.

Stomaku: stomaku ndodhet nën kafazin e kraharorit, i pozicionuar anash djathtas. Dhimbjet e gjoksit mund të jenë për shkak të sëmundjeve ose problemeve në stomak të tilla si gastriti dhe refluksi. Simptomat e të cilave si pasojë e llojit dhe intensitetit, ngatërrohen shpesh me sinjalet të atakut në zemër.“Çdo gjë që vjen nga goja deri në stomak mund të jetë shkaku i dhimbjeve në gjoks”, thotë Dr. Weinberg. Mjeku juaj do t’ju duhet të vlerësojë ju në mënyrë që të përcaktojë nëse dhimbjet e gjoksit tuaj janë nga ulçerat, por nëse keni një histori të ulçerave të stomakut, ky është një shkak i mundshëm.

Muskujt: muskujt e gjoksit janë të prekur nga shumë tensione që rrjedhin nga pjesët e tjera të trupit: nga dhimbjet e qafës.

Shpina: ky segment i trupit mund të shfaqë probleme të lidhura me stresin ose përjetimin e ndjenjave dhe emocioneve negative: sulme paniku, mungesa e gjumit dhe astma.

Dhimbja e gjoksit, duke qenë e papritur, shkakton shumë ankth dhe shqetësim, për shkak të rëndësisë së organeve që ndodhen në këtë zonë. Kjo në shumicën e kohës, gjeneron ankth të mëtejshëm dhe mund ta përkeqësojë situatën.

Urthi

Shenja të forta mund të bëjnë një person të pyesë veten me panik: “A kam një sulm në zemër?” Simptomat mund të jenë konfuze dhe nëse keni ndonjë dyshim, telefononi urgjencën. Megjithatë, nuk jeni në rrezik për sulme në zemër dhe keni arsye të besoni se dhimbja që po përjetoni është nga acidi në ezofagun tuaj, provoni të merrni një zbutës të aciditetit të theksuar.

Kjo duhet të qetësojë dhimbjen djegëse të mostretjes.

Herpes

Një tjetër shkak i mundshëm i dhimbjes së gjoksit është herpesi, sipas KristineArthur, MD, një mjeke e përgjithshme në Orange Coast Memorial Medical Center në Fountain Valley, California. Herpesi mund të shkaktojë dhimbje të forta në një anë të kafazit të brinjëve. Zakonisht ka një skuqje të ndjeshme, megjithatë, në disa raste është kaq e vogël sa njerëzit nuk mund ta shohin atë. Sipas Dr. Arthur, “Ju duhet të dyshoni për herpes. Dhimbja është pothuajse gjithmonë vetëm në njërën anë.”

Sulme paniku

Shumë herë një person që beson se po përjeton një sulm në zemër është në fakt duke u sulmuar nga paniku, sipas Shoqatës së Ankthit dhe Depresionit të Amerikës. Shtrëngimi i gjoksit, rrahjet e shpeshta të zemrës, pëllëmbët e djersitura, marramendja  të gjitha këto janë simptoma të të dyja gjendjeve. Për njerëzit që vuajnë nga çrregullime paniku, është mirë që një mjek të vlerësojë shëndetin e zemrës kështu që herën tjetër kur ndodh një sulm paniku, do të kuptoni se si ta adresoni atë pa u shqetësuar që keni një sulm në zemër.

Pneumonia

Çështjet e mushkërive, duke përfshirë edhe pneumoninë, mund të imitojnë gjithashtu simptomat e sulmit në zemër. NicoleWeinberg, MD, një kardiolog në spitalin Providence Saint John në Santa Monica, Kaliforni tregon se “çështjet fluide mund të shkaktojnë dhimbje në gjoks dhe presion, gjë që i shkakton njerëzit të mendojnë për sulm në zemër”. Sipas Dr. Weinberg, pacientët kërkojnë kujdes mjekësor nga kardiologët dhe më kryesorja, kontrollimi i funksionit të zemrës mund të jetë i dobishëm në trajtimin e çështjeve të mushkërive.

4 arsye pse ju dhëmbë kraharori kur vraponi

Dhimbjet në kraharor pas vrapit nuk është e thënë se janë të lidhura me një shkaktimin të një ataku kardiak. Dhimbja është pasojë e vrapit dhe ushtrimeve të bëra, gjë më të cilën trupi nuk është mësuar. Megjithatë shkaqet e dhimbjes së kraharorit mund të jenë të ndryshme.

 

 

 

 

 

  • arsyet e dhimbjes së kraharorit.

1-Nuk jeni mësuar me vrapin 

Vrapi kërkon teknikë dhe përgatitje fizike që të përballohet. Kur ju i futeni një rutine të re sporti do të sjellë lodhje të fizikut dhe lodhje e dhimbje të muskujve. Prandaj kur jeni i ri në çështjet e vrapimit, mos abuzoni por merreni me ngadalë dhe filloni të rrisni intensitetin me kalimin e kohës. Fillimisht nisni me nxehjen dhe më pas vrapin. Nëse ju nuk po vraponi siç duhet do të keni frymëmarrje më të rëndë dhe dhimbje të kraharorit.

 2- Muskujt e kraharorit janë të ngushtuara

Kjo është e njëjtë me muskujt e këmbëve apo legenit që dhëmbin kur kanë kohë pa u ushtruar. Shpesh këto dhimbje shkaktojnë spazma. Prandaj e vetmja zgjidhje për të formuar muskujt e kraharorit është të bëni ushtrime dhe të pini sa më shumë ujë. Duhet të qëndroni gjithmonë të hidratuar, përndryshe dhimbja do të jetë më e madhe.

3-Keni sëmundje të pa trajtuara të mushkërive

Gjatë vrapit do të dalin në pah disa probleme të mushkërive, që ndoshta nuk i dinit as që i kishit. Ka disa shkaqe apo sëmundje të ndryshme pulmonare si astma, emboli pulmonare (mpiksje gjaku në një arterie që furnizon mushkërinë) pneumotoraks (një rrjedhje e ajrit në hapësirën mes mushkërive dhe murit të gjoksit) etj. Në raste të tilla duhet marrë ndihma e mjekut menjëherë.

 4-Keni komplikime të zemrës

Gjatë vrapit ritmet e zemrës rriten duke bërë që shpesh arteriet të kontraktohet duke mos sjellë furnizimin e duhur me gjak. Kjo do të shkaktojë dhimbje në gjoks gjatë vrapit. Kur dhimbjet janë të mëdha dhe nuk qetësohen kjo mund të dërgojë në një atak kardiak apo probleme të tjera të rrezikshme. Nëse shfaqni shenja si dhimbje në gjoks, djersitje e rëndë, të përziera të vjella duhet të shkoni urgjentisht tek mjeku. Këto janë shenja që zemrës tuaj po i ndodh diçka.

Mjekime natyrale kundër dhimbjes së gjoksit

Mjetet natyrale të përdorura për të trajtuar dhimbjet e gjoksit nuk mund të ndahen nga të kuptuarit e shkaqeve që i shkaktuan ato. Kur ato janë akute dhe të papritura është e nevojshme të konsultoheni me një mjek, dhe nuk duhet të mbështeteni thjesht në mjekimet natyrale të vetëpërgatitura.

Dr. Melinda Ratini, mjeke në klinikën në Vita Docs, rekomandon shmangien e ushqimeve që mund të përmbajnë acid. Disa nga këto ushqime janë, piperi, pije me përmbajtje kafeine, alkool çokollatë dhe ushqime yndyrore. Ajo gjithashtu rekomandon të konsumoni ushqime të lehta dhe nuk rekomandon të shtriheni menjëherë pas një vakti. Ratini rekomandon se mund të jetë e dobishme të flini me kokën ngritur.

Sodë buke (bikarbonat natriumi) mund të parandalojë urthin, e cila nga ana tjetër do të ndihmojë për të zvogëluar dhimbjen në gjoks.

 

 

Author

Share