Shenjat e një sistemi imunitar të dobët

Author

Categories

Share

 

Në mes të pandemisë COVID-19, shumë po marrin masa paraprake shtesë për të qenë të shëndetshëm. Larja e duarve për 20 sekonda dhe praktikimi i distancës sociale janë thelbësore për të parandaluar përhapjen e virusit. Sidoqoftë, është e rëndësishme të keni një sistem të fortë imunitar që mund të luftojë kundër mikrobeve që mund të hasni. Nëse keni vërejtur se jeni shpesh të sëmurë, ndjeheni të lodhur ose keni simptoma të tjera bezdisëse që nuk mund t’i kuptoni, kjo mund të thotë që sistemi imunitar është i dobësuar.

 Niveli i stresit është shumë i lartë

 Nuk është rastësi që keni tendencë të sëmureni pas një projekti të madh në punë ose pas një situate emocionale në shtëpi. Sipas një raporti nga Shoqata Amerikane e Psikologjisë, stresi afatgjatë dobëson përgjigjet e sistemit imunitar. Kjo për shkak se stresi ul limfocitet e trupit, qelizat e bardha të gjakut që ndihmojnë në luftimin e infeksionit. Sa më të ulëta të jenë nivelet e limfociteve, aq më shumë jeni në rrezik për viruse si ftohja e zakonshme.

 Gripi i përsëritshëm

Eshtë krejt normale që të rriturit të kalojnë  sezonin e gripit dy ose tri herë gjatë vitit. Shumica e njerëzve e kalojnë atë edhe pas një jave. Gjatë asaj kohe, i duhen sistemit imunitar tre deri në katër ditë për të zhvilluar antitrupa dhe për të luftuar mikrobet e bezdisshme. Por nëse vazhdimisht keni grip të përsëritshëm ose një të ftohur që do të vazhdojë rrjedhën e saj për pak kohë. Kjo është një shenjë e qartë që sistemi imunitar po lufton për të vazhduar përmirësimin e mëtejshëm të trupit.

 Probleme në bark

 Nëse keni diare të shpeshtë dhe kapsllëk, kjo mund të jetë një shenjë se sistemi imunitar është i kompromentuar. Hulumtimet tregojnë se gati 70% e sistemit imunitar ndodhet në traktin tuaj të tretjes. Bakteret dhe mikroorganizmat e dobishëm që jetojnë atje mbrojnë zorrën nga infeksioni dhe përmirësojnë sistemin imunitar. Sasi të ulëta të këtyre baktereve të dobishme të zorrëve mund t’ju lënë në rrezik ndaj viruseve, pezmatimeve kronike dhe madje edhe çrregullimeve autoimune.

Plagët shërohen ngadalë

Lëkura  kalon në modalitetin e kontrollit të dëmtimit pasi keni djegur ose gërvishtur. Trupi punon për të mbrojtur plagën duke dërguar gjak të pasur me lëndë ushqyese për të ndihmuar rigjenerimin e lëkurës së re. Ky proces shërimi varet nga qelizat e shëndetshme imune. Por nëse sistemi imunitar është i ngadaltë, lëkura nuk mund të rigjenerohet. Në vend të saj, plagët zgjaten dhe e kanë të vështirë të shërohen.

Keni infeksione të shpeshta

Akademia Amerikane e Alergjisë së Astmës dhe Imunologjisë raporton se shenjat e një mungese të mundshme imune në të rriturit përfshijnë:

-Duke pasur më shumë se katër infeksione të veshit në një vit

-Zhvillimi i pneumonisë dy herë gjatë një periudhe një vjeçare

-Vuan nga sinusit kronik ose më shumë se tre episode të sinusit bakterial në një vit

-Keni nevojë për më shumë se dy kurse me antibiotikë në vit

Mënyrat për të përmirësuar sistemin imunitar

Nëse shenjat paralajmëruese janë të njohura, duhet t’i kushtoni vëmendje shtesë sistemit imunitar. Disa ndryshime në stilin e jetesës dhe zakone të reja mund ta mbajnë sistemin tuaj imunitar të fortë dhe të shëndetshëm.

-Konsumoni një dietë të ekuilibruar

-Flini mjaftueshëm

-Ushtrohu rregullisht

-Lani duart

-Vazhdoni me vaksinat tuaja

-Mbani një peshë të shëndetshme

-Mos pini duhan

-Mundohuni të minimizoni stresin

Sistemi imunitar është çelësi i shëndetit të mirë, kështu që sa më shumë që mund të bëni për ta mbrojtur atë, aq më mirë do jetë për ju dhe jetën tuaj.

Author

Share