A është diabeti insipidus kërcënues për jetën dhe ushqimet

Author

Categories

Share

Eshtë një sëmundje e rrallë dhe komplekse. Nuk është domosdoshmërisht kërcënuese për jetën ose shkurton jetëgjatësinë e një personi. Edhe ndonjë formë e Diabetit (DI në shtatzëni) mund të shuhet vetvetiu. Diabeti është gjendje e rrezikshme për jetën nëse nuk diagnostikohet si duhet dhe menaxhon disa shqetësime.

Dehidrim i rëndë

Urinimi i tepërt mund të çojë në rritjen e shanseve të dehidrimit. Duhet të kërkoni kujdes të menjëhershëm nëse përjetoni simptoma të dehidratimit më të rënda ose nëse vini re:

Lodhje

Plogështi

Marramendje

Konfuzion

Të përziera

Lëkura e tharë

Një humbje e rëndë e lëngjeve të trupit dhe çekuilibrit të elektroliteve mund të jetë më vdekjeprurëse nëse lihet i patrajtuar ose nuk reagohet ose menaxhohet si duhet. Në raste të rënda të kësaj sëmundjeje, mund të jetë pothuajse e pamundur të zgjidhet plotësisht etja ekstreme dhe urinimi i shpeshtë. Kjo mund të pengojë jetën tuaj të përditshme. Më tej mund të çojë në komplikime të tjera shëndetësore të tilla si simptoma neurologjike e dëmtime të trurit (encefalopati).

Diabeti

Çfarë do të thotë diabet insipidus?

Diabet insipidus (DI) është një sëmundje e pazakontë që shfaqet si një nxitje e shpeshtë për urinim dhe etje ekstreme. Megjithëse si në diabet mellitus ashtu edhe në insipid, pacientët përjetojnë një vëllim të madh të prodhimit të urinës, shkaqet në të dy rastet janë të ndryshme. Shkaktohet nga prodhimi më i vogël i hormonit antidiuretik (ADH) në trup. Kjo gjithashtu e quajtur vazopresinë. Prodhohet nga truri që udhëzon veshkat të mbajnë ujin. Ky hormon ndihmon veshkat për të mbajtur sasinë e saktë të ujit në trup. Njerëzit normal kalojnë rreth një deri në dy kuarte të urinës në ditë, ndërsa njerëzit me DI mund të kalojnë 3-20 kuart të urinës në ditë që i bën ata të shkojnë më shpesh në tualet, ndonjëherë çdo 15 minuta. Në DI, shumë sasi uji tërhiqet nga gjaku e nga veshkat, që bën që trupi të krijojë shumë urinë e të çojë në etje ekstreme.

Cilat janë simptomat?

Diabeti Insipidus shfaqet me simptomat e:

Polidipsia (etje e fortë që nuk mund të ngopet)

Poliuria (pastrimi i tepërt që është i pangjyrë)

Dehidrimi

Humbje peshe

Ngriheni shpesh gjatë natës për në tualet

Kapsllëk

Muskuj të dobët

Dhimbje muskulore

Nervozizm

 Cilat janë llojet dhe shkaqet e ndryshme të diabetit insipidus?

Diabeti Insipidus ka nëntipet e mëposhtme në varësi të faktorit shkaktar që ndikon në prodhimin e ADH:

Diabeti insipidit (DI): Më së shumti ndodh për shkak të dëmtimit të trurit për shkak të

Kirurgjia e trurit

Infeksion si tuberkulozi

Encefaliti (pezmatimi i trurit)

Tumor në tru

Terapia rrezatuese

Bllokimi në arterie që çojnë në tru.

Sëmundja autoimune

Sëmundja trashëgimore

Dëmtim i kokës ose trurit

DI nefrogjenik  shkakton

Pielonefriti (sëmundja e veshkave)

Hipokalemia (nivele të ulëta kaliumi në gjak)

Hiperkalcemia (nivele të larta të kalciumit në gjak)

Bllokimi i traktit urinar për shkak të gurëve në veshka

Disa ilaçe të tilla si litium.

DI dipsogjenik

Nëse hipofiza (gjëndra në trurin) nuk bën mjaftueshëm hormon antidiuretik (ADH) që rregullon mekanizmin e etjes, kjo mund të jetë për shkak të

Infeksioni

Inflamacion

Dëmtim në kokë.

 Disa ilaçe të përdorura në sëmundjet mendore si litiumi.

Kjo gjendje zakonisht ndodh në shtatzëni e zgjidhet vetvetiu.

 Si diagnostikohet diabeti insipidus?

Mjeku mund të kontrollojë historinë mjekësore dhe historinë e shëndetit të familjes. Mjeku mund t’ju pyesë për marrjen e përditshme të lëngjeve, dietën, dhe zakonet e zorrëve dhe fshikëzës. Pas ekzaminimit fizik, mjeku mund të urdhërojë. Testet e gjakut për të matur natriumin (kripën) dhe nivelet e tjera të elektroliteve në gjak.

Testi i privimit të ujit për të llogaritur sasinë e urinës së kaluar. Rezonanca magnetike (MRI) e trurit për të kontrolluar detajet e dëmtimit të trurit dhe për të kërkuar probleme me gjëndrrën e hipofizës (një gjëndër brenda trurit). Skanimet me tomografi të kompjuterizuar (CT).

Cilat janë opsionet e trajtimit

Trajtimi i diabetit insipidus zakonisht varet nga shkaku i kësaj gjendjeje.  Nëse keni DI të lehtë, mund t’ju duhet vetëm të rrisni marrjen e ujit. Një hormon i bërë nga njeriu i quajtur desmopressin (DDAVP, Minirin, të tjerët) mund të zëvendësojë hormonin antidiuretik që mungon (ADH). Ju mund ta merrni desmopresinën si spraj nga hunda, tableta orale ose injeksion. Medikamente të tjera gjithashtu mund të përshkruhen, të tilla si Indocin dhe Tivorbex (indometacina) dhe klorpropamidi mund të prodhojë më shumë ADH në trup. Në DI nefrogjenik, mjeku mund të përshkruajë një dietë me pak kripë për të ndihmuar në zvogëlimin e sasisë së urinës që bëjnë veshkat.

Cilat janë ndërlikimet e mundshme?

Diabeti Insipidus mund të paraqesë komplikime

Shqetësim mendor

Hiperaktiviteti

Çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes

Rritje e dobët

Humbje peshe

Dhimbje koke të shpeshta

Presioni i ulët i gjakut

Lodhje

Qetësimi

Dëmtimi i trurit

Dëmtimi i veshkave

Cilat ushqime duhet të shmangen?

Ushqimet që duhet t’u shmangen plotësisht janë buka e bardhë, simitet, biskotat, pastat, akulloret, rrushi, mishrat e përpunuar si “hot-dog”, hamburger,ushqimet e skuqura. Duhet te shmangen edhe ushqimet që shkaktojnë alergji, sepse mund të përkeqësojnë simptomat e diabetit, duke shkaktuar inflamacion, ose mund t’i shkatërrojë qelizat beta të pankreasit që prodhojnë insulinën. Ushqimet që mund të përdoren pa kufizme janë: zarzavatet, domatet, karrotat, lulelakrat, specat, qepët, lakër e bardhë etj. Vaktet e ushqimeve që janë tre gjatë ditës(mëngjes, drekë, darkë) duhet të pëmbajnë më pak kalori dhe të plotësohen me tre vakte tjera,në këtë mënyrë mundësohet një mbajtje më stabile e shëqerit në gjak. Aktiviteti i lehtë fizik shfaqja e diabetit nuk duhet të bëhet pengesë për kryerjen e aktiviteteve të përditshme. e stresit, gjithashtu ecja në natyrë e luan rolin e vet. Pra diabeti në përgjithësi është i menaxhueshëm nëse eksiston vullnet per ta mposhtur atë. Kujdes nuk lejohet marrja e materialeve pa kejen e autorit/ mbreteresha e shendetit.al

Author

Share