Receta hudhër, majdanoz dhe limon që ju shpëton nga sëmundje të ndryshme

Author

Categories

Share

Kura me 3-shen limon majdanoz dhe hudhër, është efikase në eliminimin e depozitave të yndyrës në organizëm. Këto përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gjak. Parandalojnë trompozën dhe ulin tensionin e gjakut. Së bashku ato përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe aftësinë e saj për të pastruar gjakun. Sistemi imunitar është më i fortë ndërkohë që hudhra dhe limoni parandalojnë radikalet e lira. Qelizat janë më të mbrojtura dhe plot gjallëri falë antioksidantëve që gjenden tek treshja.

Kura me hudhër limon e mjdanoz rekomandohet

Kura pastruese rekomandohet për të parandaluar sëmundjet ose për të pastruar organizmin. Kjo kurë është shumë e dobishme nëse vuani nga problemet e mbipeshës,ishemia, sinoziti,sëmundjet e rrugëve të frymëmarjes, dhimbjet e kokës, artriti, reumatizma, gastriti, problemet me shikimin dhe dëgjimin dhe anemia.

Përbërësit

Për kurën me limon e hudhër ju nevojiten:

1 limon

4 thelpinj hudhër

1 litër ujë

Përgatitja

Qëroni hudhrat dhe ndajini thelbinjtë në gjysma. Lajini limonët me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla. Hidhini në një enë me ujë të ngrohtë të zier paraprakisht dhe të gjithë masën ndajeni në kavanozë qelqi. Mbyllini kapakët dhe futini në frigorifer për 4 ditë. Më pas kullojeni lëngun.

Konsumi

Konsumojeni 2 herë në ditë nga një lugë caji, gjysëm ore para ushqimit. Kura duhet të vazhdojë 25 ditë

Author

Share