Skuqia e syrit e cila ndodh tek cdo individ me probleme shëndetsore

Author

Categories

Share

Gjakderdhja e syve njihet gjithashtu si skuqje e syve dhe shumica e njerëzve janë të ekspozuar ndaj kësaj gjëndje një ose disa herë në jetën e tyre. Gjakderdhja e syve ndodh për shkak të disa zakoneve të sjella nga stili i jetës. Shumë arsye të tilla si gjumi jo i plotë, përqëndrimi në një ekran ose në një punë për një kohë të gjatë. Përveç këtyre, është një fakt i njohur që sëmundje të tilla si alergjitë sezonale, presioni i syve, sytë e thatë, pezmatimet e syve, shkaktojnë gjakderdhje në sy. Siç mund të shihet, shumë sëmundje mund të shkaktojnë gjakderdhje ose skuqje të syrit. Megjithëse nganjëherë zhduket spontanisht, në rastet kur nuk shërohet, shkaku themelor i furnizimit me gjak duhet të hetohet dhe trajtohet. Përndryshe, ka të ngjarë të ndodhin probleme serioze të syve. Veçanërisht ethet e larta, dhimbja, kruajtja, lotimi dhe humbja e shikimit që shoqëron gjakderdhjen e syve mund të jetë për shkak të ashpërsisë së sëmundjes. Në raste të tilla, trajtimet duhet të kryhen sa më shpejt të jetë e mundur.

Çfarë është gjakderdhja e syve?

Pjesa e bardhë e syrit e njohur si sklera është e mbuluar me një ind të hollë e të qartë të quajtur konjuktiva. Ky ind përmban enë të vogla e të holla të gjakut. Këto enë të vogla dhe të holla të gjakut në konjuktivë janë shumë të ndjeshme për shkak të strukturës së tyre dhe lehtë mund të prishen ose të shpërthejnë. Ndërsa enët dëmtohen për ndonjë arsye, gjaku del jashtë dhe vendoset midis të bardhës së syve dhe konjuktivës. Në varësi të madhësisë së rrjedhjes, një pjesë e syrit mund të duket e kuqe, pasi madhësia e gjakderdhjes rritet, disa pjesë të syrit mund të jenë pjesërisht të kuqe. Ndërsa ashpërsia e kësaj gjendje rritet, mund të jetë e mundur të zhvillohet një ënjtje e jashtme në disa pjesë të syrit. Dëmtimi i një ene nuk është domosdoshmërisht rasti në gjakderdhjen e syve. Akumulimi i tepërt i gjakut në kapilarët dhe zgjerimi i enëve për shkak të këtij koleksioni gjithashtu shkakton gjakderdhje në sy. Këto kapilarë, të cilët normalisht nuk janë të dukshëm, bëhen të dukshëm me kondensimin e gjakut dhe zbulojnë një pamje të përgjakshme në sy. Gjakderdhja nga sytë shpesh nuk shkakton ndonjë dhimbje ose ndryshim të shikimit dhe shërohet spontanisht. Në disa raste, mund të shkaktojë kruajtje ose djegie.

 Cilat janë simptomat e gjakderdhjes në sy?

Simptoma më e dukshme dhe e zakonshme e gjakderdhjes së syve është pamja vaskulare dhe e përgjakshme në pjesën e bardhë të syrit. Një pamje e përgjakshme nuk mund të ndodhë nga jashtë vetëm në lloje shumë të thella të gjakderdhjes së syve. Simptomat janë paralele në të gjithë pacientët dhe zakonisht simptomat janë

-Skuqje në pjesën e bardhë të syrit

-Irritim dhe kruarje në sy

-Dhimbje në sy

-Pamja e përgjakshme para irisit, bebëzës ose të dyjave

-Vizioni i turbullt ose shikimi i zvogëluar,Ndjeshmëria ndaj dritës

 Ndjenja e presionit në sy dhe ënjtja e syve

Përsëri, meqenëse këto simptoma mund të ndodhin për shkak të disa sëmundjeve, ekziston mundësia e diferencimit. Leucemia, hemofilia, efektet anësore të ilaçeve të hollimit të gjakut etj. Në raste të tilla, mund të ndodhin simptoma të ndryshme. Prandaj, simptomat duhet të merren seriozisht e të shqyrtohen menjëherë.

Cilat janë shkaqet e gjakderdhjes në sy?

Përgjigjet në pyetjen se çfarë e shkakton gjakderdhjen në sy janë mjaft të larta. Shkaku i shumë gjakderdhjeve shpesh është i panjohur. Meqenëse venat në sy janë shumë të ndjeshme e të brishta, ato janë mjaft të ndjeshme ndaj dëmtimeve. Gjakderdhja e syve ndodh për shkak të shumë problemeve të tilla si kollitja, teshtitja, të vjella, ngritja e ngarkesave të mëdha, presioni i gjakut, mbajtja e lenteve të kontaktit dhe reaksioneve alergjike. Disa studime kanë zbuluar se foshnjat me astmë kanë një rrezik më të lartë të gjakderdhjes në sy. Gërvishtjet ose fërkimet e syve shumë të fortë gjatë kruajtjes së syve mund të shkaktojnë gjakderdhje të syve. Përveç kësaj, traumat, dëmtimet ose dëmtimet e syve gjithashtu shkaktojnë gjakderdhje në sy. Infeksionet e syve të shkaktuara nga virusi herpes, enët jonormale të gjakut në iris, problemet e mpiksjes së gjakut, ndërlikimet pas operacionit të syve janë ndër shkaqet e tjera të gjakderdhjes së syve. Ilaçet e hollimit të gjakut të tilla si varfarin, dabigatran, rivaroxaban, heparin, aspirinë, ibuprofen mund të shkaktojnë gjakderdhje në sy. Gjakderdhja e syve ndodh gjithashtu për shkak të diabetit, lotit të retinës, aneurizmës, akumulimit të lëngjeve prapa syrit dhe disa sëmundjeve që lidhen me moshën.

Cilat janë llojet e sëmundjeve të gjakderdhjes në sy?

Ekzistojnë disa lloje të gjakderdhjes së syve. Më të zakonshmet prej tyre janë hemorragjitë nënkonjuktivale dhe hipema. Lloji më i zakonshëm i gjakderdhjes është hemorragjia nënkonjuktivale. Në përgjithësi, nuk shkakton ndonjë dëm dhe zhduket spontanisht brenda një jave. Skuqja në pjesën e bardhë të syrit është simptoma më e zakonshme. Për shkak se syri është i irrituar, kjo lloj rrjedhje gjaku ndodh dhe manifestohet me ndjenjën e ngopjes në sy. Hifema është gjaku në iris dhe bebëz. Zakonisht ndodh kur ka një dëmtim ose lot në iris ose bebëz. Edhe pse nuk është një tip shumë i zakonshëm, ai mund të ndikojë në shikim dhe është mjaft i dhimbshëm. Nëse nuk trajtohet, ekziston mundësia e humbjes së shikimit të përhershëm. Përveç dy llojeve, ekzistojnë hemorragji vitreoze në lëngun e syrit, hemorragji subretinale nën retinë dhe hemorragji submakulare nën makulën, e cila është një pjesë e retinës. Meqenëse këto gjakderdhje janë në shtresën më të thellë të syrit, ato nuk janë të dukshme kur shihen nga jashtë.

Si është diagnostikimi i gjakderdhjes në sy?

Pacientët duhet të ekzaminohen nga një okulist për diagnozën e gjakderdhjes së syve. Shpesh, ekzaminimi fizik është i mjaftueshëm për diagnozën. Sidoqoftë, për të kuptuar pse ndodhi sëmundja, mund të bëhen pyetje në lidhje me historinë mjekësore të pacientit. Para së gjithash, kryhet një ekzaminim për të siguruar që nuk ka ndonjë dëmtim tjetër në strukturën e syrit. Pastaj, matet presioni i syve dhe përcaktohet nëse sytë janë të zmadhuar apo jo. Kështu, sigurohet që të mos ketë trauma ose gjakderdhje në thellësitë e syrit. Në disa raste, testet e gjakut janë ndër metodat diagnostike të përdorura për të përcaktuar nëse ekziston një çrregullim potencialisht serioz i gjakderdhjes. Në rastet që konsiderohen serioze, mund të kryhet një skanim me ultratinguj për të parë pjesët e pasme të syrit. Mund të zbatohet testi i mprehtësisë vizuale për të matur shikimin.

Cilat metoda zhvillohen në trajtimin e gjakderdhjes së syrit?

Përgjigja në pyetjen se si shkon gjakderdhja në sy varet nga shkaku i sëmundjes. Shumica e pacientëve kanë gjakderdhje në sy përmirësohen vetvetiu brenda një jave. Sidoqoftë, nëse ekziston një shkak I rënduar, trajtimi duhet të zbatohet në përputhje me rrethanat. Për shembull, nëse gjakderdhja e syve ndodh për shkak të presionit të lartë të gjakut, presioni i lartë i gjakut duhet të trajtohet. Medikamentet e kërkuara për këtë përshkruhen nga mjeku. Pacientit mund t’i përshkruhen pika loti për sy të thatë, pika steroide për ënjtje, pika për lehtësimin e dhimbjes për dhimbje, pika sy antibiotike për infeksione bakteriale, pika antivirale për infeksione virale. Nëse zbulohen dëmtime serioze në enët e gjakut në syrin e pacientit, mund të aplikohet kirurgji me lazer për ta trajtuar atë. Kirurgjia e syve shpesh aplikohet për të kulluar gjakun e tepërt. Nëse keni gjakderdhje të vazhdueshme e të përsëritura të syve, duhet të ekzaminoheni sa më shpejt që të jetë e mundur. Për shkak se gjakderdhja e syrit mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje serioze dhe të zvogëlojë cilësinë e shikimit.

Trajtimi i vjeter popullor me kamomil

 Zihet një lugë caji kamomil pluhur në një gotë me ujë, pasi ftohet, hedhim cajin në një napë, të cilën e vendosim tek pjesa e syrit dhe e mbajmë 15 minuta, më pas e aplikojmë edhe 2 herë të tjera gjatë ditës, gjithsej 3 herë në ditë, nëse nuk kemi përmisim pas 2 ditësh, duhet të bëjme kontrollin tek mjeku okulist.

 

Author

Share