limaniorient

Njeriu më i vjetër në botë vdes në moshën 116-vjeçare, sekreti i jetëgjatsisë

Një burrë nga Afrika e Jugut, që mendohet të jetë njeriu më i vjetër në botë, ka ndërruar jetë në moshën 116-vjeçare. Sipas dokumentit...

Migrena dhe menyra per te kaluar dhimbjen

Migrena është një sëmundje akoma e panjohur për mjekët, por ekzistojnë metoda të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë në kalimin e krizave.  Pavarësisht përparimit të...

Epilepsia rrit mundësinë e komplikimeve në shtatzëni

Shtatzëna e cila ka epilepsi është më e rrezikuar që të lindë fëmijë me malformacione të vogla ose të mëdha kongjenitale. Nuk ekzistojnë teknika...

Dhimbje të forta të gjoksit që po i ngatërroni shpesh me atakun në zemër

Dhimbjet e kraharorit mund të jenë të frikshme, kuptohet dhe ju duhet patjetër të telefononi urgjencën nëse mendoni se jeni duke kaluar një atak...

Lëngu i portokallit, kurues i shumë sëmundjeve

Lëngu i portokallit është shumë i konsumuar, e përveç faktit që është i shijshëm, vlerat ushqyese të tij dhe sasia e vitaminave që përmban...

Efektet mjekuese të barit të bletës

Bari i bletës (lat. Melissaofficinalis, ndërsa emërtimi popullor: milcë, mickël, pselik, spelinak), pjesë e familjes së mentes, cilësohet si një erëz qetësuese. Ajo është...

Mani i zi dhe mani i bardhë, pema që zhduk presionin e lartë të gjakut

Mani ose (Morus) është pemë shumëvjeçare nga familja Moracea. Ekzistojnë 10-13 lloje manash të cilat prejardhjen e kanë nga Azia, Afrika dhe Amerika veriore....

Mënyra natyrale për trajtimin e buzëve të plasaritura

Askush nuk dëshiron buzë të thara apo të plasaritura. Buzët e dëmtuara janë diçka e zakonshme, sidomos në raste kur nuk ndjeheni mirë, ndodh...